Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/mertnuhoglu/webapps/weoz/wp-content/plugins/category-icons-lite/caticonslite.php on line 92 and defined in /home/mertnuhoglu/webapps/weoz/wp-includes/wp-db.php on line 1147
NABZA GÖRE ŞERBET VERİLİR !

‘’Nabza göre şerbet vermek ‘’ deyimi nasıl geliyor kulağınıza ? Genel olarak kullandığımız durumlar nahoş olanlardır değil mi? Yani pek de tatlı değildir nabza göre verilen şerbet.

prizma hukuk insan kaynaklari NABZA GÖRE ŞERBET VERİLİR !

‘’Nabza göre şerbet veren insanlar ya çıkarı için yada kendilerine güvensizliklerinden  dolayı  bu yolu deniyorlardır ve hep karşısındaki olayı ve durumu onaylıyorlardır ‘’düşüncesi hakimdir hepimizin zihinlerinde sanırım.

Peki soruyorum şimdi sizlere akıllı insanların bilgece bir davranışı olamaz mı nabza göre şerbet vermek ?

‘’Nasıl  yani ? ‘’veya ‘’tabi olabilir ! ‘’mi diyorsunuz bilemem ama her ikisi de mümkün.

Güvensizlikleri ve faydacı tutumları yüzünden şerbet dağıtanları bir kenara bırakıyorum zira onlardan çok var her yerde.

Diğer bir tutum olan ,her durumu ve kişiyi onaylamak  anlamına gelmeyen,  bilgece ve derin bir önsezi ile davranmayı araştıralım isterseniz.

Annelerimizden örnek vererek başlıyorum ‘’hani derler ya hep kardeşler için beş parmağın beşi de bir olmaz ‘’ diye işte tam da budur. Kimi çocuğu konuşarak eğitirsiniz , kimi çocuk ile tatlı-sert bir tutum ile ve bazıları da maalesef ve maalesef ki biraz korkutularak eğitilir.

İşte nabza göre şerbet vermek de böyle bir şey  yani tavrınızın karşınızdaki kişinin karakterine ve birçok etkene göre değişmesi  kişiliksiz olduğunuzu göstermez.

Sözlerim yanlış anlaşılmasın karakterinizi herkese göre değiştirin demiyorum. Esneme paylarını kişilere göre ayarlayabiliriz ama öyle değil mi?

Bu konu ile ilgili önemli bir söz var: ‘’Kişilere akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.’’

Amacımız kimin daha akıllı olduğunu saptamak değil zira o anlık ölçülebilen bir şey değildir.

Önemli olan nerede  ,neyi,nasıl,ne zaman ,neden ve kime söylediğimizdir. Bu da nabza göre şerbet vermek ise, fena gelmiyor kulağa artık değil mi?

Önemli olan nokta  şudur  ki verdiğiniz şerbet neye hizmet ediyor. Hangi şerbeti kime uygun miktarda verirsem bu dünya daha güzelleşir.

İş hayatından güzel bir uygulama da  birçok kurumsal şirketin tercih ettiği büyük bir yazılım olan CRM uygulamasıdır. Crm, kurumların müşterileri ile uzun soluklu ve sağlıklı bir iletişim sürdürmesini sağlayan, müşterisine tam da ihtiyacı olan hizmeti vakit kaybetmeden sunmak için geliştirilmiş, teknoloji  tabanlı   pazarlama yaklaşımıdır.

Müşterisinin nabzına göre şerbeti  yani neye ihtiyacı olduğunu veri tabanındaki bilgileri kullanarak  saptadığı  ve en uygun hizmeti en kısa sürede sunmak için kullanılan dünya çapında  bir programdır.

Crm uygulaması hakkında daha detaylı bilgi için faydalı bulduğum bir yazının linkini ekliyorum.

Daha  esnek , daha bilgece günler diliyorum daha güzel bir dünya için.

http://www.ugurozmen.com/wp-content/crm-nabza-gore-serbet-vermektir.pdf

Sevgiler…

Elif OZAN

This entry was posted in Felsefe and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>